Biustonosz ciążowy. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

W czasie ciąży piersi zmieniają się: średnio kobiety ciężarne zyskują (co najmniej) jeden rozmiar miseczki w pierwszym miesiącu, a w drugim i trzecim trymestrze piersi mogą się jeszcze powiększyć. Nie wspominając już o pierwszej produkcji mleka.
Ponadto, w czasie ciąży (a zwłaszcza w pierwszym trymestrze) piersi mogą stać się bardzo wrażliwe, szczególnie ze względu na zmiany hormonalne (zwiększona produkcja estrogenu i progesteronu): kobiety w ciąży mogą odczuwać dyskomfort, uczucie napięcia, swędzenie, a nawet ból, gdy dotykają piersi lub zakładają biustonosz.

Aby złagodzić wrażliwe piersi w czasie ciąży, należy przestrzegać kilku dobrych nawyków:

  1. Nawilżaj skórę piersi balsamem nawilżającym (do kupienia w aptece) lub neutralnym olejkiem (na przykład arganowym lub ze słodkich migdałów): pomaga to zachować elastyczność tkanek, ograniczając w ten sposób uczucie „ciężkości”, „napięcia” lub nawet „stwardnienia”.
  2. Niektórym kobietom w ciąży ulgę przynosi ciepła kąpiel pod koniec dnia; inne kończą codzienny prysznic strumieniem zimnej wody na klatkę piersiową. Obie te wskazówki pomagają złagodzić wrażliwość piersi.

Istotne jest również, aby zainwestować w dobry biustonosz ciążowy. Rolą tych ostatnich jest zarówno podtrzymywanie biustu (co zapobiega i zmniejsza bóle pleców), jak i ochrona wrażliwej skóry (dzięki miękkim, niepodrażniającym tkaninom: mikrofibrze, bawełnie organicznej, wiskozie bambusowej itp.)

Biustonosz ciążowy: najczęstsze pytania.

Kiedy należy kupić biustonosz ciążowy?

Na to pytanie oczywiście nie ma reguły: biustonosz ciążowy staje się niezbędny, gdy kobieta w ciąży odczuwa dyskomfort w piersiach: ma wrażenie, że jej piersi są ciężkie, zaczynają ją boleć plecy, nie czuje się już komfortowo w swojej zwykłej bieliźnie.

Gdzie kupić biustonosz ciążowy?

Chociaż istnieje wiele sklepów internetowych, najlepszym sposobem jest zakup biustonosza ciążowego w specjalistycznym sklepie, abyś mogła go przymierzyć — co jest bardzo ważne! Ponadto, wiele sklepów z odzieżą oferuje również biustonosze ciążowe.

Biustonosz ciążowy: ile sztuk powinnaś kupić?

Istnieją dwie szkoły myślenia na ten temat: „tradycyjne” przyszłe mamy uważają, że potrzebujesz (co najmniej) jednego biustonosza ciążowego na trymestr, ponieważ piersi mają tendencję do gwałtownych zmian między pierwszym miesiącem a porodem. Jednak obecnie istnieją ewolucyjne biustonosze ciążowe, które można nosić przez 9 miesięcy: regulowane, często są elastyczne i bardzo wygodne.
W obu przypadkach, oczywiście lepiej jest kupić 2 lub 3 egzemplarze każdego biustonosza ciążowego, aby przewidzieć drobne wypadki i pranie.

Biustonosze ciążowe: z fiszbinami czy bez?

Biustonosze ciążowe bez fiszbin i biustonosze ciążowe są idealne do noszenia na noc, do „małych” piersi (miseczki A, B i C) i do bardzo wrażliwych piersi. Jednak w przypadku dużych piersi (miseczka D i więcej) lub gdy czujesz się bardzo „ciężka”, lepiej zdecydować się na biustonosz ciążowy z fiszbinami – dostępne są również wyjątkowo miękkie fiszbiny dla większego komfortu.
Jeśli planujesz karmić piersią, dobra wiadomość jest taka, że większość biustonoszy ciążowych jest przystosowana do karmienia piersią dzięki magnetycznym (magnesy) lub mechanicznym (odpinane) klipsom.

Biustonosz ciążowy: jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Aby zmierzyć rozmiar swojego biustonosza ciążowego, musisz dokonać dwóch pomiarów za pomocą taśmy mierniczej: pierwszy z nich to pomiar wokół pleców tuż pod biustem (uważaj, nie może być zbyt ciasno, musisz być w stanie przełożyć palec wskazujący pomiędzy taśmą mierniczą a skórą), a drugi to pomiar wokół pleców tuż nad biustem (taśma miernicza musi przechodzić nad sutkami: ponownie, nie może być zbyt ciasno. Jeśli planujesz karmić piersią, powinnaś być w stanie włożyć jedną rękę pomiędzy taśmę mierniczą a skórę. Rozmiar miseczki to różnica pomiędzy tymi dwoma wymiarami (tył na klatce piersiowej — tył pod klatką piersiową): na przykład różnica 13 cm to miseczka A, a różnica 23 cm to miseczka F.

Leave a Reply