Co to jest technologia 5G. 6 podstawowych korzyści dla zwykłego użytkownika.

To znacznie więcej niż prędkość. Technologia 5G rewolucjonizuje sposób, w jaki korzystamy z naszych telefonów. Oto dlaczego chcesz, aby Twój następny smartfon był gotowy na 5G. Nie mówimy już o nowym standardzie łączności danych dla naszych telefonów: jest to przełom, który zostanie zintegrowany we wszystkich dziedzinach naszego codziennego życia, nie tylko w telefonach komórkowych.

CO TO JEST 5G?

Początkowo operatorzy zdecydowali się na wdrożenie 5G NSA (Not Stand Alone), gdzie na poziomie infrastruktury sprzęt radiowy w stacjach bazowych musi zostać zmieniony, aby dodać kompatybilność z 5G. Oznacza to, że chociaż logika sieci to nadal 4G, na naszych urządzeniach mobilnych możemy już korzystać z pewnych korzyści, takich jak wyższe prędkości transferu i mniejsze opóźnienia.
Kiedy technologia ewoluuje do standardu 5G SA (Stand Alone), będziemy świadkami wykładniczego postępu w kierunku, na przykład, ekspansji Internetu rzeczy. Podłączone samochody, które potrzebują ultra niskich opóźnień, będą mogły w pełni wykorzystać swój potencjał. Sektory takie jak energetyka czy przemysł przeżyją rewolucję, na przykład dzięki możliwości zdalnego monitorowania robotów z linii produkcyjnej.
Oto korzyści, jakich zwykli użytkownicy będą mogli doświadczyć w życiu codziennym.

WIĘKSZA PRĘDKOŚĆ W TELEFONIE.

Chociaż nasze telefony komórkowe stają się coraz bardziej wydajne, do tego stopnia, że mówimy o całym komputerze w dłoni, usługi i aplikacje wymagają nie tylko surowej mocy, ale także szybkości połączenia, aby uzyskać dostęp do serwerów w chmurze.
W tym względzie wszyscy są świadomi koncepcji chmury i prawie staje się ważniejsze, abyśmy mieli natychmiastowy dostęp do tych danych. 5G demokratyzuje najlepsze możliwe połączenie.
Nie mniej ważne jest przesyłanie informacji z naszych urządzeń: testy 5G wykazują prędkości rzędu 50 Mb/s. Innymi słowy, będziemy mogli nie tylko szybciej pobierać, ale także znacznie szybciej przesyłać duże pliki (wideo lub audio).

POPRAWA OPÓŹNIEŃ.

Oczywiście, połączenie 5G działa z pełną prędkością, ale prawie tak samo ważny, jeśli nie bardziej, jest spadek opóźnień, które można uzyskać. Jest to pojęcie, które mówi nam o bezpośredniości połączenia. Opóźnienie to, w istocie, czas, jaki faktycznie zajmuje danym dotarcie z jednego punktu sieci do drugiego.
Opóźnienia są szczególnie odczuwalne w grach wideo i połączeniach ze stronami internetowymi, które wymagają natychmiastowego dostępu do nawet minimalnych ilości informacji. Określa on czas, jaki telefon potrzebuje na komunikację z serwerem. Duże opóźnienia powodują na przykład odczuwalne opóźnienie między naciśnięciem przycisku w grze online a widocznym wynikiem w grze.
Na obecnym systemie, 4G, opóźnienie nie jest dalekie od 40 milisekund. Jest to wystarczające do pracy z danymi, ale niewystarczające do prowadzenia wysokiej jakości wideokonferencji lub gier online. 5G obniża tę wartość do poziomu poniżej 5 milisekund. To tak, jakbyśmy mieli w rękach łącze światłowodowe.

MNIEJSZE ZUŻYCIE ENERGII.

5G ma być systemem łączności wykorzystywanym przez wiele typów urządzeń, w tym tzw. IoT (Internet of Things), które mają znacznie mniejsze możliwości niż smartfon. Mówimy tu o kamerach bezpieczeństwa bez połączenia Wi-Fi, inteligentnym oświetleniu ulicznym, a nawet elektrycznych skuterach.
Użytkownicy smartfonów mogą natomiast cieszyć się bardziej wydajnymi chipsetami, ponieważ integracja 5G z przemysłem telefonicznym wymusiła redukcję procesów produkcyjnych. Mówimy o procesorach, które są już produkowane w 5 nanometrach, więc zużywają mniej energii przy takiej samej wydajności.

WIĘKSZY ZASIĘG.

Infrastruktura 5G jest bardziej wydajna i umożliwia podłączenie większej liczby urządzeń w tym samym czasie, co jest szczególnie ważne w zatłoczonych miejscach. Innymi słowy, Twój telefon będzie miał lepszy zasięg w miastach, na koncertach czy imprezach. Już nigdy więcej nie będziesz mógł opublikować na Instagramie zdjęcia z koncertu lub w środku zatłoczonej imprezy. Dzieje się tak głównie dlatego, że 5G jest budowane z myślą o Internecie Rzeczy. Mówi się, że 5G będzie w stanie obsłużyć ponad milion podłączonych urządzeń na jednym kilometrze kwadratowym.

5G I NOWA GAMA URZĄDZEŃ.

5G to nie tylko przyspieszenie działania naszych telefonów komórkowych. Jego zadaniem jest umożliwienie połączenia się z siecią ogromnej liczbie urządzeń bez dostępu do Internetu, nawet jeśli w pobliżu nie ma sieci Wi-Fi.
5G będzie bardzo pomocne na przykład w domach wiejskich. Bez konieczności posiadania domowego łącza internetowego, a jedynie mobilnej linii danych, możliwe będzie zainstalowanie inteligentnych dzwonków do drzwi lub podłączonych do chmury kamer monitorujących, które będą ostrzegać swoich właścicieli w przypadku włamania.
Inne możliwości 5G obejmują zdalne zarządzanie sygnalizacją świetlną i latarniami ulicznymi, monitorowanie ruchu drogowego w czasie rzeczywistym oraz konserwację infrastruktury wodnej lub elektrycznej za pomocą ciągłego połączenia danych.
Dzięki temu nasze samochody będą również bezpieczniejsze. Wszystkie nowe samochody wprowadzane na rynek europejski muszą być wyposażone w funkcję eCall umożliwiającą automatyczne połączenie w razie wykrycia wypadku. Dzięki 5G możliwe będzie wykonywanie takich połączeń alarmowych za pomocą bardziej stabilnych sieci o zdolności do wykonywania dużej liczby jednoczesnych połączeń.

INNE ULEPSZENIA, KTÓRE PRZYNIESIE 5G.

Pięć powyższych punktów jest podstawowych dla zrozumienia ewolucji 5G w stosunku do sieci LTE. Inną, mniej oczywistą, ale równie ważną korzyścią jest stymulowanie rozwoju coraz większej ilości aplikacji w chmurze, co zwolni miejsce na naszych telefonach.
Coraz więcej firm myśli również o bardzo złożonych systemach rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości. Google, na przykład, proponuje wersję Map, która nakłada instrukcje nawigacyjne na widok ulicy zarejestrowany przez telefon komórkowy. Wykorzystanie łączy szerokopasmowych i łączy o małych opóźnieniach pozwoli na upowszechnienie się tych zastosowań.
Wreszcie, możemy wskazać na eksplozję konkurencyjnych gier mobilnych. Wysoka latencja 4G nie pozwala na granie w gry w taki sam sposób, jak na PC czy konsoli, ale połączenia 5G stworzą zupełnie nową kategorię w eSporcie.

Leave a Reply