Co zobaczyć w Wiedniu, gdy nie masz wiele czasu?

Wiedeń to jedna z najbardziej znanych europejskich metropolii słynąca z niesamowitych zabytków, niepowtarzalnego klimatu, wyjątkowej kawy oraz szyku i elegancji. Jest to stolica Austrii i wcale nie leży tak daleko od Polski – od południowej granicy dojechać tam można już w trzy godziny! Miasto może być więc doskonałym celem nawet na weekendową wycieczkę. Co zobaczyć w Wiedniu, kiedy ma się niewiele czasu?

Katedra św. Szczepana i Graben

Najbardziej charakterystyczną i monumentalną wiedeńską świątynią jest zdecydowanie katedra św. Szczepana, leżąca w samym sercu tamtejszego Starego Miasta. Ta potężna, gotycka świątynia pamięta XIV wiek, a dzisiaj jest prawdziwą dumą Austriaków, przypominającą o pozycji miasta. Najwyższa z wież mierzy aż 137 metrów wysokości, a pamiętajmy, że wnieśli ją budowniczy setki lat temu! Wstęp do katedry jest wolny, a więc za darmo można podziwiać także wnętrze tej niesamowitej świątyni. Zaraz przy katedrze rozpoczyna swój bieg Graben – reprezentacyjny i główny plac Wiednia ze słynną statuą morową. Dzisiaj, miejsce jest otoczone luksusowymi kamienicami, w której siedzibę mają sklepy prestiżowych marek czy klimatyczne kawiarnie oraz restauracje. Zdecydowanie jest to obowiązkowy punkt do odhaczenia podczas każdej wycieczki po stolicy Austrii!

Wiedeńska Opera Narodowa

Z katedry św. Szczepana do słynnej Opery Narodowej biegnie reprezentacyjny deptak – Kartner Strasse, zazwyczaj tętniący życiem i zapełniony turystami. Wznoszą się przy nim imponujące kamienice, mają tutaj swoje siedziby m.in. prestiżowe hotele. Gmach Opery Narodowej zachwyci natomiast największego architektonicznego malkontenta! Otworzony oficjalnie w 1869 roku budynek jest prawdziwą perłą stylu neorenesansowego. Po dziś dzień odbywają się w nim znakomite sztuki, których cena rozpoczyna się już od trzech euro, zgodnie z zasadą, aby sztuka dostępna była dla każdego. Najbardziej prestiżową imprezą jest jednak odbywający się tam słynny, wiedeński bal karnawałowy, na który zjeżdża się światowa śmietanka towarzyska – wejściówka kosztuje aż 315 euro!

Hofburg – perła Habsburgów!

W bezpośrednim sąsiedztwie Opery Narodowej znajduje się wejście na teren kompleksu Hofburga, który niegdyś był siedzibą rządzących Austrią Habsburgów. Jego budowa ruszyła już w XIII wieku, ale od tego czasu wielokrotnie przebudowywano go, zgodnie z najnowszymi trendami panującymi w Europie. Z tego powodu, Hofburg jest dzisiaj prawdziwą mieszanką rozmaitych stylów, co czyni go unikalnym zabytkiem na tle europejskim. Najstarszą zachowaną częścią jest natomiast Trakt Szwajcarski, z którego wchodzi się do cesarskiego skarbca. Za drobną opłatą, można w nim podziwiać insygnia koronacyjne cesarzy, które używane były przez całe stulecia aż do rozwiązania cesarstwa w 1806 roku. Hofburg jest także pełen rozmaitych muzeów, w których każdy znajdzie coś dla siebie, zgodnie z interesującą go tematyką.

Leave a Reply