Najlepszym sposobem na zapoznanie się z dużą ilością i rodzajami urządzeń, jakie oferuje nam automatyka domowa, w zakresie inteligentnego oświetlenia, jest pokazanie praktycznych zastosowań, jakie są w stanie zrealizować.
Poniżej przedstawiamy 5 przykładowych zastosowań, którymi można się cieszyć w prosty sposób, przy minimalnych nakładach finansowych, oraz komponenty, które można wykorzystać do wielu innych rzeczy.
1. STEROWANIE I AUTOMATYZACJA WŁĄCZANIA/WYŁĄCZANIA.
Jeśli mamy do czynienia z rewolucją w świecie automatyki domowej i oświetlenia, to jest nią niewątpliwie nowa forma interakcji, jaką reprezentuje nasz głos. Włączanie i wyłączanie świateł za pomocą poleceń głosowych staje się tak naturalne, jak korzystanie z ekranu dotykowego w telefonie komórkowym.
Aby system działał, potrzebujemy łącznika między nami a żarówkami, interpretatora naszych żądań. Głównym z nich, jaki możemy znaleźć na rynku, jest Asystent Google, obecny w telefonach komórkowych, tabletach i telewizorach, ale przede wszystkim w inteligentnych głośnikach.
Po podłączeniu żarówki lub gniazdka, za pomocą Google Assitant i korzystając z głośnika lub telefonu komórkowego, możemy wykonywać wszelkiego rodzaju akcje, pod warunkiem, że nazwiemy lampę, którą chcemy zmienić, np. „salon”.
2. ŚWIATŁA ZAPALAJĄ SIĘ PO WEJŚCIU DO DOMU.
Jest to jedno z najbardziej efektownych zachowań, które możemy zaprogramować w naszym systemie automatyki domowej, jak również proste i użyteczne. Jeśli jesteś osobą roztargnioną, spodoba Ci się to, co możesz zrobić dzięki aplikacji mobilnej: możesz ustawić żarówki tak, aby włączały się lub wyłączały automatycznie, gdy wchodzisz lub wychodzisz z domu.
Jest to możliwe dzięki geolokalizacji Twojego telefonu. Oczywiście możliwe jest również zdalne sprawdzanie ich stanu, dzięki czemu można je włączać i wyłączać w razie potrzeby.
3. WSCHÓD SŁOŃCA, KIEDY SIĘ BUDZISZ.
Budzenie przez światła jest bardzo przyjemną cechą automatyki domowej, ponieważ robią to stopniowo, wykorzystując możliwość zmiany intensywności. Jeśli nie lubisz strachu, jaki wywołuje w Tobie budzik, spróbuj najpierw wprowadzić system oświetlenia. W ten sam sposób, w jaki możemy zwiększyć intensywność rano, możemy zaprogramować je tak, aby działały odwrotnie, stopniowo wyłączając się w nocy.
4. SYMULACJA OBECNOŚCI.
Jak zapobiegać ewentualnym włamaniom symulując, że ktoś stale przebywa w domu? Z programowaniem świateł o różnych porach dnia. Jest to idealne rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na kilka dni, np. na wakacje.
Możemy zastosować inteligentne wtyczki, które pozwolą nam zaprogramować harmonogramy dla świateł i zdalnie sprawdzać ich stan. Asystenci głosowi będą odpowiedzialni za odbiór naszych harmonogramów świetlnych:
„Ok Google, włącz lampę w salonie o siódmej wieczorem”.
„Ok Google, wyłącz wszystkie światła o północy”.
5. WŁĄCZAJ ŚWIATŁA ZA POMOCĄ CZUJNIKA RUCHU.
Aby zapewnić wygodę poruszania się w nocy bez konieczności włączania świateł, czujniki ruchu są idealnym uzupełnieniem inteligentnych systemów oświetleniowych. Jest to również interesujące z punktu widzenia ekonomii, ponieważ będzie się wyłączać w pustych pomieszczeniach.
Istnieją różne sposoby oświetlania miejsc, obok których przechodzimy. Istnieją lampy i żarówki, które mają to wbudowane. Istnieje również możliwość zastosowania na zewnątrz czujnika ruchu, który możemy zintegrować z naszym systemem. Bardzo interesujące z punktu widzenia bezpieczeństwa.