Jak wynegocjować swój fundraising?

Dla każdego start-upu, który chce rozwijać się wykładniczo i pozyskiwać nowe środki, pozyskiwanie funduszy jest obowiązkowym krokiem świadczącym o potencjale i sukcesie firmy. Jest to ważny krok, ale wciąż nieuchwytny. Jakie są więc właściwe postawy, które należy zastosować w całym procesie, aby fundraising zakończył się sukcesem?

Wybór właściwego czasu.

Operacja musi być przeprowadzona w najlepszym momencie, aby miała szansę powodzenia. Ważne oznaki trakcji są uważane za niezbędne. Są to namacalne dane, które świadczą o tym, że firma jest w fazie wzrostu: wzrost obrotów, liczba odwiedzających lub klientów, rozwój pobrań aplikacji mobilnej itp. Szacuje się również, że potrzebne jest co najmniej dziewięć miesięcy przepływów pieniężnych, ponieważ proces pozyskiwania środków może trwać od sześciu miesięcy do roku.

Dbałość o pakiet inwestorski.

Pakiet inwestorski to zestaw dokumentów, które zostaną przedstawione profesjonalistom, w szczególności aniołom biznesu, w nadziei na zapewnienie spotkania. Zawiera on biznesplan, pitch, oraz kompletny model finansowy. Jest to kluczowy element pozyskiwania funduszy. Należy przeprowadzić prawdziwą refleksję strategiczną, aby uwypuklić potencjał firmy. Dokładne podejście do projektu powinno umożliwić jego podsumowanie w sposób jasny i zwięzły.

Identyfikacja funduszy inwestycyjnych.

Nawet jeśli wkład kapitałowy uznamy za niezbędny dla firmy, nie należy tracić czasu na rozważanie nieistotnych środków. Należy dokonać selekcji, aby znaleźć odpowiedniego partnera. Dogłębna wiedza na temat funkcjonowania funduszy pomaga w dokonaniu lepszego wyboru: doradztwo ze strony profesjonalisty lub doświadczonych przedsiębiorców jest dodatkowym atutem. Aby umówić się na spotkanie z poważnym funduszem, bycie rekomendowanym przez sieć menedżera inwestycyjnego jest znaczącym atutem.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej z funduszem inwestycyjnym jest niezwykle istotne. Wiąże się to z dobrze przećwiczoną, prostą i skuteczną prezentacją, opartą na solidnych podstawach, realistycznych liczbach i prawdziwym przekonaniu. Ważne jest również, aby przewidzieć wszelkie negatywne uwagi, które mogą być wykonane na temat firmy, tak aby być w stanie reagować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zaleca się, aby nie podawać liczb dotyczących wartości oczekiwanej, aby wykazać się pewną otwartością w tej kwestii. Wreszcie, ważne jest, aby w kolejnych tygodniach reagować, dostarczając wszelkie wymagane dokumenty.

Współpracuj z innymi przy negocjacjach i finalizowaniu transakcji.

Decydującym etapem jest spotkanie z pracownikami funduszu. Wysokiej jakości usługa wymaga przygotowania, umiejętności prowadzenia dialogu, a przede wszystkim znajomości praktyk stosowanych przez fundusz i ograniczeń inwestorów. Prawnik specjalizujący się w tej dziedzinie może być cenną pomocą w przygotowaniach. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, przed jej podpisaniem fundusz przeprowadzi pełny audyt. Trzeba być bardzo obecnym podczas tej fazy, aby uniknąć wszelkich nieporozumień, które mogłyby zaprzepaścić zbiórkę funduszy.

Leave a Reply