
Doskonałe pierwsze wrażenie często kojarzy nam się z charyzmą danej osoby. Jeśli przyjrzymy się sztukom teatralnym, aktorzy, którzy je wystawiają, potrafią wczuć się w postać i przekonać nas o swojej autentyczności. Z doświadczenia wiemy, że niektórzy ludzie nas przyciągają, a inni tworzą prawdziwą wersję nas samych, bez możliwości rozszyfrowania przyczyn.
Naucz się pracować nad swoim wyglądem lub mową ciała, aby dać dobre wrażenie do rozmówcy z pierwszego spotkania. Twoja osobowość jest odzwierciedleniem Twojej firmy i jej wartości. Dbanie o swój wizerunek nazywamy „personal brandingiem”. Tak naprawdę, w dużym skrócie, chodzi o zastosowanie technik brand marketingowych w odniesieniu do osoby. Osobisty branding, będący domeną specjalistów od komunikacji, stał się koniecznością dla liderów w nowych czasach.
Czy słyszałeś kiedyś, jak ktoś powiedział Ci: „Nie mamy drugiej szansy na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia”? To samo dotyczy każdego spotkania biznesowego. Czy nam się to podoba czy nie, osąd jest jego integralną częścią. To od Ciebie zależy, czy z niej skorzystasz.
Odliczanie.
Jak myślisz, ile czasu zajmuje osobie stojącej przed Tobą, aby ocenić Cię podczas pierwszego spotkania? Dokładnie siedem sekund. Siedem krótkich sekund wystarczy, aby dokonać wstępnego osądu o Tobie i czy jesteś wart ich czasu, czy nie.
Odliczanie zaczyna się w momencie, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, na przykład podczas działań networkingowych lub spotkań na targach: osoba stojąca przed Tobą zaczyna oceniać Cię na podstawie Twojego wyglądu, mowy ciała, słów, które dobierasz i Twojego profesjonalizmu. Wszystkie te czynniki razem wzięte przyczyniają się do tego, jak w końcu będą Cię postrzegać. Jakkolwiek powierzchowne, to postrzeganie staje się niemal natychmiast jej rzeczywistością.
Percepcja jest rzeczywistością drugiej osoby.
Wiedząc o tym fakcie oraz o konieczności optymalizacji czasu, ważne jest, aby stworzyć silne i przede wszystkim pozytywne pierwsze wrażenie. Popracuj nad swoim wyglądem. Wizerunek, jaki chcesz stworzyć, to wizerunek profesjonalnego biznesmena. Dlatego wrażenie, jakie zrobisz będzie bardziej przekonujące, jeśli założysz strój, który odpowiada kryteriom rozmówcy. Twoje ubrania, biżuteria i akcesoria dają dokładniejsze niż myślisz wskazówki na temat Twojej osobowości, ale czasami także na temat kodów i wartości firmy. Nierzadko fizjoterapeuta wita Cię w białym fartuchu, a jego celem jest oczywiście zapewnienie Cię o swoich umiejętnościach. Każdy sektor ma swoje własne kody, a młodzi menedżerowie mogą wybrać różne stroje w zależności od okoliczności, zrywając z tradycją i zakładając dżinsy i marynarkę od garnituru. Z drugiej strony, w zawodach komercyjnych brak garnituru jest oznaką pewnej niedbałości. Do Ciebie należy wybór odpowiedniego stroju. W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe, ale zasadą numer jeden jest branie pod uwagę osobowości rozmówcy.
Zwróć uwagę na mowę ciała.
Powinieneś również zwrócić większą uwagę na swoją mowę ciała, prosząc o pomoc kogoś bliskiego. Mogą oni obserwować ruchy ciała, które zwykle wykonujesz, aby rozszyfrować wiadomość, którą przekazujesz bez mówienia. Twój język ciała jest bardzo ważny. Zwróć szczególną uwagę na sposób, w jaki kołyszesz nogami, gdy siedzisz, na to, by nie bawić się włosami i w tym celu poproś bliskie ci osoby, by wskazały twoje irytujące gesty i poświęć czas na trening, by je opanować.
Marka nie może być wizerunkiem na talerzu. Ludzie szukają autentyczności. Tak jak dziwne wydawałoby się, gdyby producent czekolady próbował promować się jako marka żywności dla sportowców. Nie próbuj zatem podawać się za kogoś, kim nie jesteś. Jeśli nie jesteś doskonałym aktorem, szybko zostaniesz odkryty. Zamiast tego, musisz zacząć od tego, kim naprawdę jesteś.