Pierwsze zmarszczki: 10 pytań, które często sobie zadajemy.

Pierwsze zmarszczki mogą być źródłem niepokoju: trudno dostrzec upływ czasu na twarzy. Jeśli więc pewnego ranka odkryjesz małą zmarszczkę w kąciku oka, nie wpadaj w panikę! Oto 10 odpowiedzi na wasze pytania dotyczące pierwszych zmarszczek.

1. W jakim wieku pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Średnia wieku wynosi od 30 do 35 lat, ale nie ma ogólnej reguły. Podobnie jak w przypadku siwych włosów, u niektórych osób zmarszczki mogą pojawić się bardzo wcześnie, a u innych znacznie później, w zależności od stylu życia i higieny, miejsca zamieszkania, stresu w pracy itp. Składa się na to wiele czynników.

2. Gdzie pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Na ogół pojawiają się wokół oczu, ponieważ skóra jest tam cieńsza i bardziej delikatna. W tym obszarze łatwiej się odwadnia i pojawiają się kurze łapki. Czoło jest również podatne na powstawanie zmarszczek. Obszar wokół ust jest mniej dotknięty, ale może się tak zdarzyć, ponieważ skóra jest tam również delikatna i wrażliwa.

3. Jak mogę opóźnić pojawienie się pierwszych zmarszczek?

Przede wszystkim należy chronić się przed słońcem, ponieważ jest ono główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Wtedy lepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia: nie palić, mało alkoholu, zróżnicowana dieta, a także trochę sportu. Wreszcie, nawilżanie skóry rano i wieczorem jest niezbędne, aby ją odżywić i utrzymać jej elastyczność i pulchność.

4. Czy linie ekspresji tworzą się tak jak inne zmarszczki?

Jako pierwsze pojawiają się linie ekspresji. Są to zmarszczki wokół oczu, gdy się uśmiechamy, linie zmarszczek między brwiami, gdy się marszczymy oraz poziome linie na czole, które są oznaką niepokoju. Pozostałe zmarszczki są bardziej związane z procesem starzenia się skóry.

5. Kiedy powinnam zacząć stosować pielęgnację skóry, aby zniknęły?

Od 25 roku życia zaleca się rozpoczęcie stosowania kremów dedykowanych na pierwsze zmarszczki. Ich niezbyt bogate formuły wygładzają skórę poprzez stymulację produkcji kolagenu naturalnie zawartego w naskórku.

6. Czy można sprawić, że istniejące zmarszczki znikną?

Tak, jeśli nie są głębokie. Zmarszczki, które są tylko na powierzchni, można na dłuższą metę spłycić od wewnątrz lub natychmiast wypełnić je na zewnątrz poprzez złudzenie optyczne, dzięki serum lub kremom dostosowanym do pierwszych zmarszczek, a nawet dobremu makijażowi.

7. Co to są linie odwadniające?

Ten rodzaj zmarszczek pojawia się wokół oczu, gdy skóra jest odwodniona. Mogą więc występować u dość młodych osób. Są one na ogół drobne i płytkie. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy pić dużo wody w ciągu dnia i stosować nawilżające produkty do pielęgnacji konturu oka.

8. Jaka jest różnica między produktami przeciwstarzeniowymi a przeciwzmarszczkowymi?

Produkty przeciwzmarszczkowe są znacznie bogatsze niż produkty przeciwstarzeniowe. Przeznaczone są dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami, które są już dość mocno utrwalone. Rzeczywiście, skóra dojrzała potrzebuje więcej nawilżenia, ponieważ szybciej się odwadnia. Produkty przeciwstarzeniowe są bardziej odpowiednie dla pierwszych zmarszczek. Wygładzają skórę i napinają ją. Stosowanie produktu przeciwzmarszczkowego na płytkie zmarszczki może spowodować, że skóra stanie się bardziej tłusta, a nawet pojawią się na niej pryszcze.

9. Krem czy serum: który jest skuteczniejszy?

Jeśli chcesz wygładzić linie odwodnienia, wystarczy krem nawilżający. Jeśli zmarszczki są nieco bardziej utrwalone, poza zmarszczkami wokół oczu, bardziej odpowiednie będzie serum nawilżające. W przypadku konturu oka, produkt do pielęgnacji skóry może przynieść natychmiastowy efekt, podczas gdy serum potrzebuje czasu, aby zadziałać.

10. Co jeśli moje serum nie redukuje moich zmarszczek?

Jeśli po trzech tygodniach serum nie działa, to jest to kwestia utrwalonych zmarszczek, a nie tych spowodowanych odwodnieniem. W takim przypadku należy przejść na bardziej odpowiednią metodę, stosując krem przeciwzmarszczkowy.

Leave a Reply