Wskazania po operacji wszczepienia implantów piersi

Pacjentka, która schodzi ze stołu operacyjnego, na którym wszczepione zostały jej implanty piersi, musi mieć świadomość tego, że operacja niesie za sobą konieczność właściwego dbania o zdrowie oraz kondycję skóry. W wypisie z kliniki pacjentka dostaje szereg zaleceń, których musi bezwzględnie przestrzegać, bowiem implanty piersi to nie zabawa, do której można podchodzić lekkomyślnie.

Po operacji wszczepienia implantów piersi, pacjentka jest zazwyczaj bardzo senna i zaczyna odczuwać ból w okolicy klatki piersiowej. Minimalizuje się go przez poprzez podanie odpowiednich ilość środków przeciwbólowych, a na piersi zakłada specjalne dreny. W sumie drenów jest cztery, po dwa umiejscowione po bokach każdej piersi. Ich zadaniem jest odsączanie krwi i płynów ustrojowych, a zdejmuje się je dopiero przed wypisaniem pacjentki do domu.

Skutki uboczne operacji powiększenia piersi

W początkowym etapie (nawet do kilku miesięcy), piersi mogą być większe, niż było to zakładane. Jest to całkiem normalne i ma związek z obrzękiem pooperacyjny. Przed kilka tygodni może również doskwierać ból, swędzenie, pieczenie, czy mrowienie. Całkiem normalne są również tymczasowe zaniki czucia w piersiach, które na szczęście mijają po jakimś czasie.

Implanty piersi i rekonwalescencja

Pacjentka, która opuszcza klinikę, zobowiązana jest do tego, żeby zorganizować sobie kogoś, kto pomoże jej wrócić do domu oraz wykona niektóre czynności, których ona wykonywać nie może. Bezwzględnie po operacji niedozwolone jest, żeby pacjentka samodzielnie prowadziła samochód, podnosiła ciężkie rzeczy czy się schylała. Implanty piersi są wtedy jeszcze niestabilne, a skóra niezrośnięta i mogłoby to mieć bardzo poważne konsekwencje.

Pacjentka powinna wziąć sobie minimum 2 tygodnie urlopu, a przez pierwszy tydzień zabronione jest wykonywanie jakiejkolwiek cięższej aktywności fizycznej. Mimo tego niewskazane jest, żeby kobieta leżała w łóżku, wręcz przeciwnie, co godzinę powinna wstawać i chodzić, żeby uniknąć powikłań. Oprócz spacerów przez pierwsze 6 tygodni zabronione jest nawet taka aktywność, jak wymachiwanie ramionami. Nie wolno wykonywać żadnej czynności, która sprawia ból.

Przez pierwsze 2 tygodnie po operacji, pacjentka zobowiązana jest do noszenia specjalnego, uciskowego biustonosza, który zapobiegnie obrzękom i pomoże piersiom się uformować. Po dwóch tygodniach można znowu prowadzić samochód oraz wrócić do lekkiej aktywności fizycznej. Lekkie ćwiczenia fizyczne można rozpocząć dopiero po upływie miesiąca od momentu, w którym wszczepione zostały implanty piersi.

Końcowy wynik operacji widoczny jest na ogół po 6 do 9 miesięcy. Wtedy blizny blakną, jaśnieją, a kształt piersi normuje się i uzyskuje swój finalny wygląd. Do tego czasu piersi nie będą jeszcze przypominać tych, których oczekiwałyśmy, ale nie należy się tym przejmować. Dobry i doświadczony chirurg wie, jak wykonać prawidłowe powiększenie piersi i jakie da ono rezultaty. Jeżeli operacja wykonywana była w renomowanej klinice, należy jedynie ze spokojem oczekiwać na moment, kiedy piersi nabiorą finalnego wyglądu.

Leave a Reply